Bezpečnost, tipy

Politická a bezpečnostní situace březen 2014

 

Popravdě jsem pořádně vztahy mezi Izraelci a Palestinci nepochopil. U Jeruzaléma máte při pěším přechodu hranice bezpečnostní opatření s rentgenem a magnetickými branami, ale když sednete kousek dál na autobus, tak ten vás přes hranici proveze bez jakékoliv kontroly, maximálně voják jen nahlídne dovnitř, jestli někdo neveze příruční tank. Když pojedete přes hranici autem, taky vás nikdo nezastaví. Když zajedete kousek dál za město, kde končí vysoká betonová zeď oddělující odlišné světy, slyšíte v poušti střelbu. Pokud jste na Palestinském teritoriu, Palestinec vám řekne, že jste v Palestině, Izraelec vám řekne, že jste v Izraeli. Před odjezdem jsem četl kolik raket vypálil Izrael na Gazu a Gaza na Izrael a přitom potkám v Jeruzalémě doktora, který tam pracuje, ale bydlí v Gaze.

 

Je důležité dodržovat jedno pravidlo a tím je jít s proudem. Mluvíte s Palestincem? Vyslechněte jeho pravdu. Mluvíte s židem? Vyslechněte jeho verzi. A tak to platí pro všechna náboženství a národnosti žijící na tomto malém krásném území. Já jsem otevřeně říkal, že jsem ateista a nikde jsem nenarazil. Na první pohled se vám zdá, že všichni žijí spořádaně vedle sebe a nemají s tím problém. Když ale chodíte mezi lidmi jako já a bavíte se s nimi, za chvíli zjistíte, že jistá zášť tu je a ta tolerance je velmi křehká. Stačí málo, aby se nastartovala řetězová reakce.

 

Všude se domluvíte bez problému anglicky, narazit na člověka nemluvícího anglicky se mi dařilo spíše na Palestinském teritoriu, které je oproti Izraeli zaostalejší. Všichni vám ochotně pomohou, pokud je to v jejich silách a stejně jako všude jinde i zde platí všeobecné pravidlo čím nižší sociální vrstva, tím ochotnější i když vyjímky se najdou.

 

Izrael je mnohem vyspělejší země než jsme my a ceny za jídlo se pohybují krát 1,5 až krát 2, v případě restaurace klidně i krát 3. Ceny za taxi jsem neřešil, to bylo mimo můj rozpočet, ale kamarád taxikář na Olivové hoře nám dával poměrně zajímavou nabídku, že nám bude k dispozici celý den, obrazí s námi všechny možné památky a pevnosti u mrtvého moře a cena při při obsazení 4 lidmi vycházela něco málo přes tisíc korun na osobu, což je zde velmi lukrativní nabídka. Rozvinutá autobusová síť má podobné ceny jako v ČR.

 

Z letiště v Tel Avivu do Jeruzaléma se můžete dostat sdíleným taxi za 64 šekelů s výhodou, že vás vysadí kde chcete, nebo levněji vlakem, který jede ale dvě hodiny a staví na okraji Jeruzaléma. Pro cestu zpět si musíte domluvit taxi telefonem nejlépe několik hodin dopředu.

 Nejschůdnější levná varianta z letiště do Jeruzaléma mi připadá vlakem tři zastávky na centrální bus nádraží a odtud jezdí autobusy do Jeruzaléma každou chvíli. Tato kombinace vás vyjde přibližně okolo 40 šekelů. Nejpoužívanější autobusy na letišti paradoxně nestaví, ale někde jsem zaslechl, že prý snad poblíž letiště nějaká zastávka je, ale nemám to ověřeno. Lístek na autobus koupíte přímo v autobuse, na tramvaj v automatu a musíte označit v tramvaji, lístek na vlak koupíte na nádraží a označíte při vstupu na perón. Pozor! Lístek nezahazujte, musíte jej použít i pro následné opuštění perónu.