Doporučení a rozpočet

Pokud nejste z Prahy, nebo se vám nechce vyřizovat víza, oslovte firmu Moravia contact, jsou oproti ostatním na polovičních cenách za zprostředkování a velmi ochotní. Indické vízum stojí 850kč a včetně zprostředkování korespondenční cestou je to 1300, což se vyplatí. Na ambasádu jinak musíte dvakrát.

 

Udělejte si pasové fotografie, budete je potřebovat na letišti a při nákupu SIM karty.

 

Doporučené minimální očkování: hepatitida, břišní tyfus.

 

Doporučuji nakoupit alespoň hlavní delší trasy z domova minimálně měsíc předem. Později bývají vyprodané. Ano. Máte termíny, které omezují volný pohyb, ale ceny lístků jsou směšné a pokud jej nestihnete, nic se nestane, navíc se dají poměrně krátce před odjezdem ještě stornovat a storno polatek je úplné nic. Když jsem viděl ty obrovské fronty, byl jsem rád, že lístky mám a nijak mne to neomezovalo.

Zakoupit jízdenky z ČR je trochu složitější a na většině cestovatelských portálů se dočtete, že to nejde bez indického telefonního čísla. Možné to je. Zaregistrujete se na Cleartrip a přes něj pak do Indických drah. Tam je však požadavek na telefonní číslo, které vyplníte náhodně a následně napíšete email na podporu s kopií vašeho pasu. Do druhého dne vám příjde potřebný konfirmační kód emailem a samotné objednání a zaplacení kartou je hračka.

 

Třídu vlaku si nakupte podle vlastní odolnosti. Nejlevnější rezervační je sleeper class bez klimy, ale pořád běží výkonné ventilátory a cenový rozdíl oproti úplně nejnižší je minimální. Doporučuji horní lehátka. Nesklápí se přes den a můžete si odpočinout. Navíc se k vám nikdo necpe. Místy je rezervace relativní a o své místo na slunci musíte taky občas zabojovat.

 

Pokud zvolíte horní lůžko, mějte sebou hadr, nebo nějakou podložku. Po celodení cestě a nepoužívání, je tam veliká vrstva prachu, zvláště v pouštních oblastech.

 

Nakupte noční vlaky. Neztrácíte čas přesuny a v chládku se cestuje mnohem lépe.

 

Asi je zbytečné, připomínat, že hnout se od svých věcí se nedoporučuje ani na metr. Indové jsou dobří, ale stačí jeden blbec. Na webech mnohokrát zmiňované zámky, kterými se připínají zavazadla ve vlaku jsem neviděl za celých 5000km ani jednou.

 

V autobuse si dejte batoh na horní nosič nad sedadlo před vámi. Když jej máte nad sebou, nevidíte jestli vám do něj za vámi někdo neleze.

 

Pokud pojedete sleeper autobusy, kupujte horní lůžka. Cestou přibírají i lidi bez rezervace, kteří se vám budou snažit nacpat do kóje. Spodní občas nebývají zavírací.

 

 

Nikdy neberte první nabízenou cenu a pokud v prvních dnech nemáte představy o cenách, zeptejte se domorodců, rádi vám pomohou.

 

Nevěřte nikomu, kdo během první minuty vysloví slovo friend. Tukařům a rikšákům nevěře už vůbec nic a i informaci od obyčejných lidí si ověřte minimálně ještě u dalšího.

 

Pokud nastoupíte do tuku kousek dále od turistického místa, bude cena výrazně lepší, totéž platí o nákupu věcí.

 

Doporučuji GPS v mobilu či jinou. Budete mít lepší představu o vzdálenostech a odhadnete, jestli je cena dopravy adekvátní. Mě se na cestách ať pěšky či na motorce osvědčila free aplikace Navigator.

 

Všude na potravinách jsou vyražené státní maximální ceny za které je musí obchodníci prodávat. Vždy si zkontrolujte, jestli vás nechce natáhnout. U nápojů lze tolerovat nějakou tu rupku navíc za chlazení.

 

Kontrolujte a nepřijímejte poškozené bankovky, je jich v oběhu hodně a budou se snažit vám je podstrčit. Když jim je vrátíte, bez mrknutí oka je vymění. Jak to bude možné rozměňujte a udržujte zásobu drobných. Na ulici vše stojí deset až třicet rupek a je lepší jim to podat dřív než řeknou cenu, protože uvidí, že máte představu.

 

Hygienická pravidla berte s rezervou. Zde popisované zásady nemáte šanci v reálu dodržet, ale balená voda je základ.

 

 

Nebojte se zeptat na cokoliv a je dobré si v autobuse udělat přátele, což není složité. Ti se o vás postarají po zbytek cesty a ukáží kde vystoupit.

 

Když vám průvodčí v autobuse nevrátí peníze, nepanikařte. Dlužnou sumu napíše na lístek a vyzvednete si ji až budete vystupovat, či v průběhu jízdy, až se nahromadí drobné.

 

Pokud jedete podobná větší města jako já, je riziko malárie minimálni a preventivní užívání antimalarik je zbytečné. Ani domorodci nevěděli o případech malárie. Na komáry opravdu 100% funguje místní repelent Odomos za pár rupek, z domu si nic nevozte, nemusí to zabírat.

 

Blondýny obarvěte se na tmavo, jinak se nepohnete z místa. :-)

 

A snad nejdůležitější: Respektujte jejich kulturu a poznáte jak otevření a ochotní jsou to lidé.

 

Rozpočet:

 

obousměrné letenky 5000kč

víza vyřízena firmou 1300kč

pojištění 1100kč

vlaky na 5000km z domu 1200kč

útrata za měsíc včetně místních autobusů a památek 7000kč

 

Celkem: 16 900kč

 

Pokud nebudete žít na ulici jako já, počítejte minimálně s dvojnásobnou útratou, v páru se vám ale slevní ubytování a tuky, protože se platí za pokoj a tuk tuk.